informacje i publikacje z kategorii - odpady, ochrona środowiska, ekologia|Sunday, December 16, 2018
Znajdujesz się tutaj: Home » Odpady komunalne » Utylizacja odpadów komunalnych metodą plazmową – Gazyfikacja plazmowa

Utylizacja odpadów komunalnych metodą plazmową – Gazyfikacja plazmowa 

Spalanie plazmowe

Najnowsza technologia spalania plazmowego pozwala na zastąpienie tradycyjnych metod zagospodarowania odpadów komunalnych przeciwko którym są często wszczynane protesty. Natomiast w odpadach drzemie olbrzymia energia którą można uwolnić właśnie tą metodą.

Na początku spalanie plazmowe zostało opracowane przez amerykańską agencję kosmiczną NASA natomiast okazało się iż ta technologia utylizacji odpadów idealnie nadaję się do przemysłu. Polega ona na spalaniu przy użyciu pochodni plazmowych, pracujących w temperaturze o wysokości nawet 5 tyś stopni C. W wymienionych warunkach dochodzi do zerwana połączeń chemicznych i nie dochodzi do rekombinacji diotoksyn i innych szkodliwych dla środowiska substancji. Tą metodą można się pozbyć wszelkich odpadów najbardziej uciążliwych.  Po oczyszczeniu gazów powstaje syngaz idealnie nadający się do produkcji elektryczności. Proces ten nie uwalnia szkodliwych substancji a produktem ubocznym jest żużel używany przy budowie dróg. Metoda plazmowa należy do grup metod termicznych nie jest natomiast spalaniem.

Technologia gazyfikacji plazmowej zaczyna być coraz bardziej popularna, tego typu “spalarnie” powstały m.in w Ameryce, Japonii. Gaz używany jest do celów ciepłowniczych. Technologia plazmowa nie jest jeszcze niestety tak konkurencyjna ze względu na swoją cenę. Potrzebne są olbrzymie nakłady energii by wytworzyć taki proces. Spalanie plazmowe pozwala na unieszkodliwianie nawet 200Mg odpadów komunalnych dziennie.