informacje i publikacje z kategorii - odpady, ochrona środowiska, ekologia|Wednesday, December 12, 2018
Znajdujesz się tutaj: Home » Recykling i Surowce wtórne » Recyklingowy plac zabaw w Jordanii

Recyklingowy plac zabaw w Jordanii 

plac zabaw

Wiadomo, że aby ktoś był szczęśliwy musi mieć zapewnione, choć podstawowe potrzeby. Dla jednych jest to kromka chleba, dla innych komputer czy przestronny dom z basenem w ogródku. Dla dzieci w Jordanii, dzieci uchodźców, jest to, między innymi, plac zabaw. Dlatego w styczniu 2016 roku grupa polskich wolontariuszy zamierza zbudować recyklingowy plac zabaw oraz prowadzić warsztaty uliczne w największych skupiskach uchodźców – Amman, Madaba i Zarka. Na potrzeby tego działania zorganizowała zbiórkę pieniędzy na jednym z portali. Potrzebowali jedyne 8000 zł. Na kwotę tę, i to z nawiązką, zrzuciło się ponad 150 osób.

Kto chce zbudować recyklingowy plac zabaw?

Plac zabaw w Jordanii chce zbudować kolektyw CzujCzuj, zrzeszający psychologów, pedagogów i animatorów kultury. Dzięki ich działaniu dzieci zwiększają poczucie własnej wartości, rozwijają empatię oraz zdrowe relacje z ludźmi czy uzupełniają zaniechaną przez wojnę domową edukację.
CzujCzuj to grupa 5 aktywistów, którzy swoimi działaniami poprawiają i naprawiają świat zaczynając od jego najmniejszych struktur.

 

Dlaczego wybrali ten sposób pomagania?

Ponieważ przejęli się dziećmi syryjskimi spędzającymi swój wolny czas na ulicy. Z Syrii, przez trwającą od ponad 4 lat wojnę do państw ościennych, czyli Turcji, Libanu i Jordanii uciekli, bowiem Syryjczycy. Ich życie na walizkach, bez pracy i perspektyw, bez możliwości powrotu do domu, narażone jest na destrukcyjny wpływ, głównie życia na ulicy. Aby ochronić dzieci przed demoralizacją czy zwątpieniem postanowili, swoimi działaniami zapełnić im nieco czas.

W Jordanii placów zabaw jest też bardzo mało, a dzieci dużo. Dzieci, które przezywając traumę wojny nie widzą, co to szczęśliwe dzieciństwo. Nie potrafią się nauczyć nic nie mając podstawowego źródła wiedzy. Szczególnie, że małe dzieci uczą się przez zabawę i aktywność.

Ponadto plac zabaw rozwija:

• Małą i dużą motorykę
• Koordynację
• Planowanie ruchu
• Równowagę
• Odwagę
Nie bez powodu posłużymy się recyklingiem, który wpływa na:
• kreatywność,
• myślenie abstrakcyjne i symboliczne,
• wyobraźnię przestrzenną

Jak piszą pomysłodawcy?

Ponadto, przy placu zabaw będę prowadzone warsztaty mające na celu nauczyć dzieci wyrażania myśli, akceptowania inności i radzenia sobie z agresją. Podstawą zajęć będą prace plastyczno-recyklingowe, rozmowy psychologiczne oraz nauka fotografii.

Dlaczego akurat taka forma pomocy?

Wiele osób pyta, czemu jedziemy z warsztatami, a nie kocami i jedzeniem.
To prawda – tego rodzaju pomoc jest potrzebna. Ale nie wystarcza. Trzeba zadbać również o edukację i zdrowie psychiczne. Każdy ma prawo do normalnego dzieciństwa. Podczas warsztatów dzieci będą miały okazję oderwać się od przykrej codzienności i zapomnieć o przeżytych traumach.

Ubocznym skutkiem każdej pomocy humanitarnej jest utrwalanie podziału na dawców i biorców, biednych i bogatych. Dlatego nasz projekt to nie tylko dawanie. To również wymiana. Robiąc upominki dla polskich dzieci, Syryjczycy przestaną być tylko odbiorcami pomocy, a zaczną być równorzędnymi partnerami. Wzrośnie ich poczucie własnej wartości. Zobaczą, że mają potencjał, który mogą rozwijać. Czas spędzony na emigracji nie musi oznaczać przerwy w rozwoju. Można go potraktować, jako szansę.

Info: Polakpotrafi.pl