informacje i publikacje z kategorii - odpady, ochrona środowiska, ekologia|Wednesday, December 12, 2018
Znajdujesz się tutaj: Home » Ciekawostki ekologiczne » Nowa metoda ogrzewania domów, ŚBT

Nowa metoda ogrzewania domów, ŚBT 

timthumb

Nowa metoda ogrzewania domów – Ścienna Bariera Termiczna

W listopadzie tego roku, Biuro Prasowe Politechniki Gdańskiej podało, że Dr hab. Inż. Marek Krzaczek opracował innowacyjny wynalazek o nazwie Ścienna Bariera Termiczna. Projekt polega na możliwości magazynowania ciepła ze słońca, pod ziemią i wykorzystywania go w okresie zapotrzebowania na ogrzanie lub ochłodzenie domu. Ponadto opracowana przed dr Ściana Termiczna w znacznym stopniu ogranicza zapotrzebowanie budynku na energię, co już samo w sobie jest działaniem ściśle ekologicznym, mocno popieranym przez najnowsze wytyczne Unii Europejskiej.

Jak działa Ścienna Bariera Termiczna?

Ścienna Bateria Termiczna swoje działanie opiera na systemie rurek polipropylenowych, najwyższej, jakości, umiejscowionych w przekroju ścian budynku, tworząc matę o stałej temperaturze średniej w granicach 19-20 °C, w której przepływa płyn transportujący energię z tzw. Gruntowego Magazynu Energii, a która zasilana jest z kolektorów słonecznych. Takie rozwiązanie może okazać się nawet trzydziestokrotnie tańszą możliwością niż panele słoneczne. Cały system sterowania SVC Controller może być uruchamiany za pomocą prostego komputera lub odpowiedniego systemu sterowania elektronicznego, w zależności od wymagań postawionych przez odbiorcę. Niewątpliwie stanowi to dużą zachętę dla zainteresowanych.

Dla kogo Ścienna Bariera Termiczna

Możliwości zastosowania innowacyjnego wynalazku są szerokie, od nowobudowanych pomieszczeń po istniejące już domu czy nawet budynki zabytkowe. Szacuje się, więc duże zainteresowanie szczególnie, że, jak mówi dr Krzaczek, „wzrost kosztów inwestycji przy zastosowaniu Ściennej Bariery Termicznej nie przekroczyłby 4-5 %”. Jest to niewątpliwą zaletą systemu, całkowicie eliminującą wysoki kosz instalacji, zwracającej się, zazwyczaj, po wielu latach eksploatacji.

Rozwiązanie jest również wpisane w zarys unijnego projektu renowacji ogłoszonego przez Unię Europejską na rok 2015, co może być dodatkową zachętą dla jeszcze niezdecydowanych. Dodawane jest przy tym, że „Dr Krzaczek pracuje nad ŚBT od 2009 r., aktualnie trwa potwierdzanie założeń projektowych w środowisku naturalnym, w domu testowym o powierzchni 300m2, który powstał specjalnie na potrzeby badawcze w miejscowości Warzno (woj. pomorskie). Wyniki testów powinny być znane wiosną 2015 r. Technologia jest w fazie ostatnich przygotowań do komercjalizacji.”

ekologiczne naczynia
Biuro Prasowe Politechniki Gdańskiej