informacje i publikacje z kategorii - odpady, ochrona środowiska, ekologia|Saturday, December 15, 2018
Znajdujesz się tutaj: Home » Niezgodności i oszustwa » Znaleziono niebezpieczne odpady medyczne

Znaleziono niebezpieczne odpady medyczne 

odpady atry

Niebezpieczne odpady medyczne .

Policjanci z gminy Wąbrzeźna dostali informacje od wójta gminy Książki o nielegalnym wysypisku odpadów medycznych. Odpady znajdowały się na jednej z prywatnych posesji w miejscowości Szczuplinki. Policja po zbadaniu nielegalnego wysypiska śmieci ustaliła że w workach znajdują się zużyte strzykawki, opatrunki i igły o wadze przeszło 7 ton. Popakowane w worki plastikowe odpady jak się okazało medyczne znajdowały się na działce 47 letniego mieszkańca wsi ,który został zatrzymany i przesłuchany w sprawie nielegalnego wysypiska śmieci.

Medyczne odpady

W trakcie ustaleń Policji stwierdzono że współodpowiedzialnym za nielegalne wysypisko jest też właściciel firmy transportowej, który był zobowiązany do utylizacji odpadów medycznych z pochodzących z różnych placówek powiatu wąbrzeskiego, grudziądzkiego i brodnickiego. Odpady powinny trafić do jednego z zakładów spalania śmieci a nie na teren prywatnego gospodarstwa. Na miejsce został wezwany inspektor sanitarny, który potwierdził przypuszczenia policji że odpady mogą być niebezpieczne dla zdrowia.

Mężczyźni, właściciel posesji oraz odpowiedzialny za wywóz odpadów właściciel firmy transportowej, zostali oskarżeni o składowanie odpadów niebezpiecznych i spowodowanie zagrożenia zdrowia i życia. Kara jaka grozi obu Panom jest zagrożona wyrokiem do 5 lat pozbawienia wolności.

 

Policja jak i inspektor sanitarny badają odpady pod względem pochodzenie i jak długo odpady medyczne były składowane nielegalnie na terenie prywatnej posesji. Trwa dochodzenie mające ustalić źródło i czas składowania odpadów