informacje i publikacje z kategorii - odpady, ochrona środowiska, ekologia|Saturday, December 15, 2018
Znajdujesz się tutaj: Home » Ciekawostki ekologiczne » Książka do picia

Książka do picia 

ksiazka-do-oczyszczania-wody-16775_l

Wciąż odnotowujemy postępy w różnych dziedzinach życia. Kolejne pokolenia zapominają o istnieniu nowatorskich dla ich rodziców urządzeń. Nasze dzieci rodzą się z techniką we krwi. Tymczasem nie wszędzie dociera postęp. Obecnie wciąż ponad 350 milionów ludzi w południowej Afryce nie ma wody do picia, aż 663 miliony ludzi na całym świecie. Rocznie, z powodu braku wody umiera 3,5 miliona ludzi. Dlatego Teresa Dankovich współpracująca przy projekcie z naukowcami z McGill University i University of Virginia i we współpracy z WATERisLIFE wynaleźli specjalną książkę, której kartki mają możliwość filtrowania dostępnej wody, w celu jej uzdatnienia i przystosowania do picia.

Dlaczego książka jest tak ważna?

Jest to szczególnie ważne, że to zupełnie innowacyjny projekt, dodatkowo zawierający informacje o skutkach picia zanieczyszczonej wody, co niestety wciąż jest bagatelizowane przez mieszkańców terenów z brakami wody pitnej. Informacje te zapisane są w języku angielskim i lokalnym, odpowiednio przystosowanym do tego tuszem. Dzięki kartkom tej książki woda osiąga jakość zbliżoną do wody dostępnej w USA, jak ogłosił American Chemical Society ogłosiło 16 sierpnia.

Cała książka może przefiltrować niemal 100 litrów wody! Szacuje się, że jest to ilość potrzebna jednemu człowiekowi na cztery lata życia. To nie tylko znacznie poprawi jakość życia wielu milionów ludzi, ale znacznie ograniczy rozprzestrzenianie się chorób, takich jak cholera, E cola czy Cryptospordium

Na czym polega działanie książki?

W kartkach książki znajdują się nanocząsteczki srebra oraz miedzi. To dzięki ich działaniu eliminowane jest ponad 99% bakterii, które są obecne w niefiltrowanej wodzie, szczególnie na terenie Afryki. Próby wydajności i jakość osiąganych wyników przeprowadzono na terenie niemal 25 państw, w tym Ghany, Kenii,  Haiti i Bangladeszu. To głównie do wymienionych państw trafią pierwsze ukończone książki, w ilości 1000 egzemplarzy. Przekazanie nakładu zaplanowano na koniec tego roku.

Nie jest to oszałamiająca ilość, ale każda książka robiona jest ręcznie przez Theresę Dankovich. Poszukiwane są, więc fabryczne rozwiązania i metody produkcji. Jednocześnie trwają przygotowania kolejnych tłumaczeń tekstu zawartego na kartkach, na języki dotąd niewykorzystywane w produkcji „pitnej książki”. To innowacyjne, ale bardzo ważne zagadnienie szczególnie, że każda książka powstaje stosunkowo niskim kosztem a możliwości są wręcz oszałamiające.