informacje i publikacje z kategorii - odpady, ochrona środowiska, ekologia|Wednesday, December 12, 2018
Znajdujesz się tutaj: Home » Recykling i Surowce wtórne » Eko Dolina z Łężyc podana do sądu za fetor

Eko Dolina z Łężyc podana do sądu za fetor 

d3-600x600

recykling baterii

Osoby z Rumi i Łężyc pozywają Eko Dolinę

5 listopada tego roku, odbyła się przed Sądem Okręgowym w Gdańsku, rozprawa z pozwu ośmiu osób z Rumi i Łężyc, przeciwko zakładowi przerobu śmieci Eko Dolina, który działa na rynku trójmiejskim od 1998 roku w Łężycach i odbiera z terenów Gdyni, Kosakowa, Luzina, Redy, Rumi, Sopotu, Szemudu i Wejherowa, od ponad 440 tys osób, śmieci i inne odpady, które sprawnie utylizuje. Jak podają źródła jest najnowocześniejszym zakładem tego typu w Polsce, spełnia wygórowane normy unijne oraz odzyskuje w wyniku recyklingu ok 50% odpadów.

Osoby, które wystosowały pozew przeciwko Eko Dolinie twierdziły, że z kompostownika i składu odpadów należących do firmy wydobywa się odrażający smród, który narusza ich dobra osobiste. Za dobra te uznano godność, nietykalność mieszkania i zdrowia. Zażądali od firmy rekompensaty w wysokości 50 tys złotych dla każdego, tytułem odszkodowania.

Sędzia nie widziała zagrożeń w odorze Eko Doliny
Odrzuciła pozew

Podczas rozprawy, sądzia prowadząca, Weronika Klawonn stwierdziła, że “oddziaływanie substancji odorowych stwarza na pewno istotny dyskomfort i przykrość w ich codziennym życiu”, nie powoduje jednak “naruszenia sfery psychicznej i emocjonalnej” powodów. Dodała również, że sytuacji powodów nie można w żaden sposób porównać do “niewątpliwie urągającego godności człowieka wegetowania np. w lepiankach pobudowanych na wysypiskach”, czy eksmisji człowieka na bruk.

Skutkiem tego było odrzucenie pozwu. Istotne było stwierdzenie przez sędzię konieczności przyzwyczajenia się powodów do rozwoju cywilizacyjnego, czego skutkiem są między innymi pewne niedogodności, w tym wypadku nieprzyjemny zapach w otoczeniu firmy Eko Dolina.
- Do takich dolegliwości może należeć np. hałas z ulic, zakładów produkcyjnych, czy przykra woń spalin. I nie może stanowić taka niedogodność o naruszeniu fundamentalnego prawa, jakim jest prawo godności człowieka – stwierdziła Klawonn. – Nie ma normy prawa, która regulowałaby kwestie emisji substancji odorowych. Tej normy nie ma dlatego, że emisja takich substancji i ich uciążliwość dla poszczególnych osób jest kwestią subiektywną. Nie ma mierników, które by pozwalały ustalić, w jakim stopniu emisja substancji odorowych mogłaby okazać się bezprawna. Dlatego takich norm nie ma i prawdopodobnie nigdy nie będzie – mówiła sędzia podczas wyjaśnień swojej decyzji.

Podjęta przez sąd decyzja, nawet najlepiej uzasadniona, nie przekonała jednak mieszkańców Rumi i Łyżuc. Jednogłośnie zapowiedzieli odwołanie się od nieprzychylnego wyroku. Pełnomocnik powodów stwierdził dodatkowo, że grupa występująca przeciwko firmie Eko Dolina jest bardzo zdeterminowana. Ich głównym źródłem determinacji jest chęć zlikwidowania truciciela z serca Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego.

recykling baterii

Źródła TVN24 za PP