informacje i publikacje z kategorii - odpady, ochrona środowiska, ekologia|Wednesday, December 12, 2018
Znajdujesz się tutaj: Home » Recykling i Surowce wtórne » Dlaczego segregacja odpadów jest ważna?

Dlaczego segregacja odpadów jest ważna? 

Segregacja odpadów


Segregacja odpadów 

W przeciwieństwie do naszych zachodnich sąsiadów, posiadanie w domu trzech lub więcej koszy na śmieci wydaje nam się co najmniej dziwne. A szkoda, bo segregując odpady na własną rękę chronimy naszą planetę!

Segregacja odpadów to prosta sprawa. Wystarczy oddzielać papier, szkło i metal od plastików, a następnie wrzucać je do odpowiednich kontenerów na śmieci. Mimo, że łatwo odróżnić papier od metalu, powinniśmy kierować się pewnymi wytycznymi. Nie każdy papier nadaje się bowiem do recyklingu.

Nie powinniśmy wrzucać do kontenerów na papier zatłuszczonego papieru, kalki, czy kartonów pokrytych od wewnątrz folią aluminiową. Nie posłużą one jako materiał wtórny, ponieważ nie da się go powtórnie przetworzyć. Taką rolę z powodzeniem spełnią stare gazety, papierowe torebki i kartonowe opakowania po meblach.

Segregujemy również szkło. Wrzucamy je do pojemników bez żadnych plastikowych zakrętek i innych części, które mogłyby zakłócić proces przygotowania do powtórnego użycia. Najlepiej, jeśli butelki nie będą potłuczone. Pamiętajmy, że do recyklingu nadaje się jedynie szkło z butelek i słoików. Kieliszki, opakowania po kremach do twarzy i szyby okienne to nie jest to, co kontenery na szkło lubią najbardziej. Segregowanie odpadów i umieszczanie ich we właściwe pojemniki na odpady jest istotne.

Metal to świetne tworzywo, które można wykorzystać wiele razy. Możemy segregować puszki po napojach i różne metalowe drobiazgi, śrubki, ozdoby. Darujmy sobie wrzucanie puszek po farbach do kontenerów na odpady metalowe. Nie da się ich wykorzystać powtórnie.

Plastik nadający się do segregacji to głównie butelki PET i ich zakrętki. Możemy też zbierać foliowe torebki oraz opakowania po żywności. Nadaje się każdy plastik oprócz tego, który został otłuszczony olejem czy smarem. Mimo, że styropian to też plastik, on również się nie przyda.

Pamiętaj, że segregujesz śmieci nie tylko po to, by żyło się lepiej Tobie. Robisz to również dla swoich dzieci. To one najbardziej odczują zmiany w środowisku naturalnym, jeśli nadal nie będziemy o nie należycie dbać.