informacje i publikacje z kategorii - odpady, ochrona środowiska, ekologia|Wednesday, December 12, 2018
Znajdujesz się tutaj: Home » Wiadomości ekologiczne » Daj się ogrzać. Przyłącz się do Ciepłolubnych

Daj się ogrzać. Przyłącz się do Ciepłolubnych 

unnamed (2)

Nie pierwszy raz piszemy o zgubnym wpływie nadmiernego zapylenia na środowisko i zdrowie człowieka. Na naszym profilu facebook’owym - ECO24, umieściliśmy ostatnio dane, które przesłała nam nasza czytelniczka. Wynikało z nich, że w Dąbrowie Górniczej przekroczono o 170% dopuszczalne maksymalne stężenie pyłów w powietrzu. Jak się okazało, nie był to najwyższy odczyt.

Dlatego tak ważne jest, aby w mieszkaniach ogrzewanych piecami stosować wysokiej jakości paliwo, zaniechać spalania śmieci i substancji wydzielających do powietrza trujące związki. Warto poznać również alternatywne metody dogrzewania pomieszczeń.

  unnamed (1)

W Gdyni ruszyła kampania promująca ciepło z miejskiej sieci ciepłowniczej.

Przyłącz się i odetchnij

Widmo niskiej emisji, czyli zgromadzenia pyłów i gazów w 40-metrowej przestrzeni nad ziemią, ciągle wisi nad naszymi głowami i straszy polskie miasta. Jednym ze skutecznych sposobów ograniczania niskiej emisji jest ogrzewanie się ciepłem z miejskiej sieci ciepłowniczej zasilanej z wysokosprawnej kogeneracji. Dzięki temu likwidujemy przestarzałe piece grzewcze opalane węglem, a czasami wszystkim co mamy pod ręką i co można zamienić w opał. W opał, a tak naprawdę w zagrożenie dla środowiska oraz naszego zdrowia, bo wpływ niskiej emisji na powstawanie alergii, astmy, a nawet nowotworów jest faktem.

Problemem od kilku dni zajmuje się gdyńska akcja społeczna „Daj się ogrzać. Przyłącz się do Ciepłolubnych”, której organizatorami są trzej partnerzy mający już doświadczenie i sukcesy w walce z niską emisją: Gmina Miasta Gdyni, prowadząca działalność edukacyjną i dotacyjną (m.in. poprzez programy ograniczania niskiej emisji i ocieplenia klimatu), OPEC – dostawca ciepła sieciowego do budynków, który dofinansowuje 75% kosztów budowy przyłącza, oraz EDF

Polska – producent bezpiecznego, ekologicznego ciepła w wysokosprawnej kogeneracji .

unnamed (3)

Kampania miała już pierwszą odsłonę w postaci warsztatów dla zarządców gdyńskich budynków. Omawiano krok po kroku nie tylko korzyści wynikające z przyłączenia do miejskiej sieci ciepłowniczej, ale również detale techniczne i finansowe wraz z możliwościami dotacji i dofinansowań ze strony partnerów kampanii. Powstała strona internetowa z wiadomościami o kampanii oraz praktycznymi poradami, a także miała miejsce akcja plakatowa. Przed nami konkursy w szkołach i gra miejska dedykowana tematyce kampanii.

Organizatorzy zapewniają informacje, atrakcje i wiedzę dotyczącą miejskiej sieci ciepłowniczej oraz płynących z niej korzyści wymiernych m.in. w ograniczaniu niskiej emisji. Zmiana źródła ogrzewania na miejską sieć ciepłowniczą pozwoli nie tylko cieszyć się czystszym powietrzem, ale też odetchnąć z ulgą po zamianie źródeł ciepła na bezpieczniejsze, niezawodne i w perspektywie czasu – korzystniejsze finansowo.

unnamed