informacje i publikacje z kategorii - odpady, ochrona środowiska, ekologia|Wednesday, December 12, 2018
Znajdujesz się tutaj: Home » Niezgodności i oszustwa » Czy lider ekologii EURO-EKO zatruwa środowisko?

Czy lider ekologii EURO-EKO zatruwa środowisko? 

e3858f775c9489dbe787b7455f76f3a6

Ostatnie wiadomości o firmie Euro-Eko,

Ostatnie wiadomości o firmie Euro-Eko, spółce Agencji Rozwoju Przemysłu liderze ekologii i laureacie wielu nagród, od lat zajmującej się w Mielcu obsługą infrastruktury wodno–ściekowej i odpadami wskazują na poważne nieprawidłowości w działaniach firmy. Jak donosi program Uwaga, spółka Euro-Eko mogła mieszać odpady niebezpieczne ze śmieciami komunalnymi, co znacznie zmniejszało ilość odpadów trafiających na wysypiska. W Polsce nadal panuje przekonanie, że opłaca się składować śmieci niż je przetwarzać.Euro-Eko jest liderem w wdrażaniu nowatorskich rozwiązań w dziedzinie ekologii tym bardziej zaskakujące są doniesienia o działaniach firmy .

Specjalna strefa ekologiczna – gromadziła dokumentację!

Pan Mikołaj Skrzypiec ze Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych „Specjalna Strefa Ekologiczna” przez dwa lata gromadził dokumentację i prowadził własne śledztwo, z którego wynika że,chemikalia trafiały na teren sąsiadującego z Euro-Eko lotniska do samej gleby. Zaniepokoił go zapach chemii w powietrzu, który gryzł w oczy i powodował łzawienie do niedawna były tu ogromne hałdy odpadów nie zabezpieczone przed deszczem czy innymi czynnikami atmosferycznymi. Pan Mikołaj zebrał próbki ścieku i przekazał do analizy , zauważył, że w pobliskiej okolicy Cargo Mielec na terenie lotniska  rozmaite ciecze o różnym zabarwieniu przelewały się przez murek, przeżerały go, tworząc bajoro, które niedawno zostało zasypane. Właściciel lotniska uznał, że tworzy się rozlewisko wody deszczowej i nie kontrolował tego. Po sprawdzeniu okazało się, że jest to skutek spuszczania wody przez firmę Euro–Eko, wody deszczowej zanieczyszczonej na teren lotniska – mówi Mieczysław Wojtkowski, prezes PZL Mielec Cargo.

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska podczas kontroli w Euro-Eko nigdy nie miał zastrzeżeń, dlatego Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych na własną rękę przeprowadziło badania pobierając próbki z sąsiadującego z firmą lotniska. Wyniki były przerażające. Były tam przekroczone wszystkie dopuszczalne poziomy dla legalnych ścieków przemysłowych. Każda z tych substancji jest bardzo silnie toksyczna i trująca dla człowieka, a w wielu przypadkach rakotwórcza – przekonuje Pan Mikołaj Skrzypiec.

Prezes się tłumaczy!

Prezes Euro- Eko Jan Wais tłumaczy zaistniałą sytuacje – Przy dużych opadach deszczu, tu mogły gromadzić się jakieś ilości wody. Nie było to przez nas zasypane. Było wyrównane i wyczyszczone. Czyściliśmy, bo wyglądało to w naszym otoczeniu nie za bardzo, ten teren był nierówny. Mamy umowę z Cargo, że w otoczeniu … ktoś mógł powiedzieć, ze myśmy coś złego tu zrobili. Więc zamówiłem firmę, która tu wysprzątała. Nie mogę się przyznać, że mam jakiś udział w tej wodzie. Jest rynna, która uniemożliwia, żeby woda przeszła na tę stronę.

Firma ukarana!

Firma została ukarana przez WIOŚ mandatem w wysokości 500 zł i zapowiedziano kolejne kontrole na lotnisku, same Euro- Eko pozostaje pod obserwacją tarnobrzeskiej prokuratury , okazuje się, że firma niewłaściwie gospodarowała odpadami w Jaśle z tego tytułu prokuratura w Krośnie postawiła jej akt oskarżenia.

 

Informacje pochodzą z portalu tvn Uwaga .