informacje i publikacje z kategorii - odpady, ochrona środowiska, ekologia|Wednesday, December 12, 2018
Znajdujesz się tutaj: Home » Ciekawostki ekologiczne » Co robią odpady promieniotwórcze pod ziemią?

Co robią odpady promieniotwórcze pod ziemią? 

0,,16445664_303,00

Energetyka jądrowa wciąż się rozwija. Niestety produkty powstałe w energetyce to nie tylko prąd. Odpady promieniotwórcze są bardzo niebezpieczne. Trzeba je jakość utylizować, składować. To największa przeszkoda w rozwoju tej gałęzi przemysłu.

Odpady promieniotwórcze podzielone są na:

  • Stałe
  • Ciepłe
  • Gazowe

Ponadto również na:

  • Nisko czy słabo aktywne
  • Średnio aktywne
  • Wysoko aktywne

 

O ile z wytłumaczeniem podziału odpadów radioaktywnych, ze względu na konsystencję występowania, nie mamy większego problemu, o tyle w podziale biorącym pod uwagę ich aktywność trzeba postępować z rozwagą.

Odpady radioaktywne o niskiej czy słabej aktywności to zazwyczaj odpady w postaci stałej bądź ciekłe. Przy ich utylizowaniu pierwszym krokiem jest „stężenie ich” a następnie ograniczenie powierzchni, czyli ściskanie, wyciskanie, redukcja. Po uzyskaniu możliwie najmniejszej objętości, słabo aktywne odpady zostają zacementowane w beczkach.

Odpady średniej aktywności również poddaje się podobnej obróbce. Nie raz ulegają jednak rozdrobnieniu. Końcowo jednak zostają, podobnie jak odpady mało reaktywne, zacementowane w beczkach.

Najwięcej problemów dają odpady wysoko aktywne. Nalezą do nich zazwyczaj produkty rozpuszczone w kwasie azotowym, co już powoduje, że stanowią 99% promieniowania wszystkich odpadów promieniotwórczych. Trzeba je, więc składować z wyjątkową ostrożnością. Żeby ograniczyć ich radioaktywność i nie dopuścić do zgubnego wpływu na środowisko poddaje się je procesowi zeszkliwienia.

Zeszkliwienie polega na zagęszczeniu i chemicznemu przetworzeniu produktów radioaktywnych, prowadzącemu do powstania proszku szklanego, tworzącego składnik szkliwa, którym wypełnia się grubościenne beczki ze stali nierdzewnej. Proces ten odbywa się w 1100 st C. Jest to proces stosunkowo wydajny, bowiem z około 1 tony uranu uzyskuje się 130 l wysokoaktywnego proszku, sprasowanego do bloku szkliwa, 5 – 400 litrowych beczek odpadu średnio aktywnego oraz 15 beczek odpadu nisko aktywnego. Tak przerobione odpady magazynuje się w odpowiedni do stopnia aktywności sposób.

Gdzie można schować odpady radioaktywne?

skladowisko
Jak można wyczytać, typowym miejscem składowania odpadów wysoce aktywnych są stare kopalnie soli. Kopalnie na terenach wolnych od wstrząsów sejsmicznych, bez uskoków tektonicznych, bez podsiąków wód.  Poniżej 1000 m składowane są odpady o wysokiej aktywności, gdzie mogilniki dla nich umieszcza się w głębokich odwiertach i zlewa cementem. Odpady średnio aktywne wrzuca się automatycznie do komór i tam zabezpiecza a, odpady najmniej groźne układa się w beczkach na najpłytszej głębokości.

Wiedzieliście???

Gdy akurat nie ma w pobliżu wyeksploatowanej kopalni soli buduje się okazałe mogilniki.

Foto nuclear