informacje i publikacje z kategorii - odpady, ochrona środowiska, ekologia|Wednesday, December 12, 2018
Znajdujesz się tutaj: Home » Ciekawostki ekologiczne » Ciekawostki ekologiczne cz. 1

Ciekawostki ekologiczne cz. 1 

cigarette

Jak wielu z nas, zastanawia się nad dalszymi losami śmieci, które wyrzucamy? Wyciągając rękę w kierunku kosza na śmieci, nie zaprzątamy sobie głowy rzeczami, zdawałoby się, dla nas nieistotnymi.

Najważniejsze, że pozbyliśmy się problemu i już. Tymczasem normalny bilet autobusowy rozkłada się, leżąc na ziemi, 3-4 miesiące. Jeśli posiada taśmę magnetyczną, proces ten znacznie się wydłuża. Warunkiem rozkładu musi być deszcz oraz bakterie, które dokończą dzieła zniszczenia. Zobacz jakie ciekawostki ekologiczne przygotowaliśmy dla Ciebie.

Jak długo rozkłada się papieros?

Zwykła zapałka leży w naszym sąsiedztwie 6 miesięcy, zanim dzięki grzybom i bakteriom rozłoży się a rzucony na chodnik papieros będzie rozkładał się 3-4 miesiące, jeśli jest tak zwanym petem bez filtra i, aż 1 – 2 lat, jeśli był zaopatrzony w filtr, który zbudowany z octanu celulozy jest substancją nieznana przez bakterie i grzyby, więc unicestwianie tej substancji znacznie się przedłuża. Poza tym, papieros, posiadając w swoim składzie około 200 substancji szkodliwych, nie tylko zatruwa organizm palacza, ale 1m3 gleby czy 100 m3 wody, gdy zostanie wyrzucony do zbiornika wodnego. Inne, znane nam z codziennego życia odpady, są jeszcze dłuższymi obserwatorami naszego życia.

Guma do żucia rozkłada się 5 lat

Gdy wypluwamy gumę do żucia, oprócz tego, że do kogoś ta guma się przyklei, co jest pierwszym etapem rozkładu substancji, w otoczeniu rozkładać będzie się około 5 lat. Na jej rozkład głównie wpływ ma światło i słońce, więc przy złej aurze, możemy przypuszczać, że będzie to proces jeszcze bardziej wydłużony.

Zapalniczka jednorazowa

Te parę lat, to jednak i tak nic, w porównaniu z zapalniczką jednorazową. Gdy się jej pozbędziemy, będzie się rozkładała 100 lat, zanim część plastikowa ulegnie zniszczeniu a, stal, rdzewiejąca po 2 latach od działania na nią czynnikami zewnętrznymi, rozpadnie się na dobre.

Butelka PET odporna na czynniki zewnętrzne

Butelka PET, którą robi się z polietylenu jest odporna na czynniki zewnętrzne. To, co jest jej zaletą przy korzystaniu z niej, jest wadą, gdy już nie będzie nam potrzebna. Niewykorzystana do dalszych procesów, polegających na rozdrobnieniu i dalszemu przetworzeniu butelek na opakowania podobne, ale również na polar czy pończochy, zmusza ją do leżenia w naszym otoczeniu od 100 do 1000 lat. Szczególnie, gdy butelka wykonana jest z najnowszego materiału, polichlorku winylu (PCV).

Puszka po napojach i inne opakowania.

Puszka po napojach rozkłada się około 10 lat. Stalowa, pokryta cyną i farbą zaczyna korodować, jeśli przynajmniej dwa razy trafią się deszczowe lata a, wykonana z aluminium obecna będzie w otoczeniu nawet i 100 lat. Inne opakowanie, szklana butelka rozkładać się będzie nawet 4000 lat! Wnioskuje się tak na podstawie badań znalezionych, szklanych koralików, których pochodzenie datuje się na 2000 lat p.n.e., oraz badań witraży w katedrze Chartres, które przez osiem wieków zmniejszyły się o około 2 milimetry.

Wraki samochodów

Prawdziwym utrapieniem są wraki samochodów. Jeśli nie są poddane procesowi recyklingu, złożone z 710 kg żelaza i stali, 90 kg cynku, 30 kg szkła, 22 kg aluminium, 10 kg ołowiu, 6 kg miedzi, 5 kg cynku oraz 67 kg innych metali, potrafią zanieczyszczać środowisko całymi wiekami. Jeszcze, gdy zwrócimy uwagę na płyn hamulcowy, chłodniczy, resztki paliwa oraz elektrolity z akumulatora, mamy prawdziwą bombę ekologiczną. Dlatego tak ważne jest, żeby odpady poddawać procesowi recyklingu. Tylko selektywne zbieranie odpadów, wykorzystywanie jak największej masy do celów dalszej produkcji i odpowiedzialne życie w środowisku da nam wymierne korzyści.