informacje i publikacje z kategorii - odpady, ochrona środowiska, ekologia|Saturday, December 15, 2018
Znajdujesz się tutaj: Home » Ciekawostki ekologiczne » Alternatywna energia ekologiczny dom

Alternatywna energia ekologiczny dom 

Energa Alternatywna

Alternatywna energia. Ekologiczny dom.

Cora częściej zwraca się uwagę na budowę domów ekologicznych, w których głównym założeniem jest jak najmniejsze, negatywne oddziaływanie budynku na środowisko, oraz pozyskiwanie do niego energii z odnawialnych źródeł takich jak słońce, wiatr czy woda. Założeniem jest również nie tylko produkcja energii, ale równiej jej oszczędzanie. Ograniczeniem do takiego życia są niestety wysokie koszty początkowe inwestycji, długi okres jej zwrotu oraz stosunkowo droższe pozyskanie energii w porównaniu z innymi źródłami. Poza tym również, na razie nie wiadomo, co zrobić z nadmiarem wyprodukowanej energii, który ma być skupowany przez elektrownie, ale to jak na razie dalekosiężne plany.

 

Energia ze słońca.

 

Energia pozyskana ze słońca jest najbardziej opłacalne, gdy służy do ogrzewania domu czy podgrzewania wody. Przy takim założeniu można zaoszczędzić nawet 70 % kosztów ogrzania wody czy 30% kosztów ogrzewania domu.

Energię pobiera się panelami słonecznymi, montowanymi najczęściej na dachach budynków. Inwestycja jest wysoka początkowo, ale niska w użytkowaniu a produkowana tak energia, przy domach korzystających z ogniw fotowoltaicznych jest niewątpliwie najpopularniejszą metodą pozyskiwania energii. Dla domu jednorodzinnego wystarczy już 25mkw paneli.

 

Wad pozyskania energii ze słońca jest niestety kilka:

 • Wysoki koszt zakupu kolektorów i ich ograniczona sprawność
 • Ograniczona trwałość kolektorów i rożna wydajność sezonowa
 • Wysokie koszty konserwacji (np. okresowa wymiana akumulatorów)
 • Konieczna optymalna lokalizacja

 

Energia z wiatru.

 

Do niedawna przeważały znacznych rozmiarów urządzenia komercyjne, ale coraz częściej można zakupić małe turbiny wystarczające na potrzeby domu jednorodzinnego.  Najoptymalniejsze tu są turbiny wiatrowe o mocy 3-5 KW. Do zainstalowania niewielkiej turbiny wystarczy 20 metrowy maszt. Pozyskiwanie energii z wiatru powinno być traktowane raczej uzupełniająco ze względu na zmienne warunki atmosferyczne. Będzie to droższe wyjście, ale zapewni ciągłą dostawę prądu.

Wadami są:

 • Konieczna optymalna lokalizacja
 • Sezonowe różnice w wydajności i nieduża sprawność
 • Wysoki koszt inwestycji i długi okres jej zwrotu
 • Turbiny są źródłem hałasu

 

Energia z wody:

Jest to od bardzo dawna znany rodzaj pozyskiwanej energii. Pierwszymi urządzeniami tego typu były młyny. Obecnie pozyskiwanie energii z wody wraca do łask, ale jest ograniczone ze względu na niemożliwość montowania turbin we wszystkich ciekach wodnych. Jest to jednak najsolidniejsza możliwość, bowiem urządzenia są trwałe i, jeśli założone jest w odpowiednim miejscu, nie jest zawodne jak kolektory słoneczne czy turbiny wiatrowe. Budowa elektrowni jest trudnym przedsięwzięciem i niestety drogim, ale wiele samorządów zachęca do ich budowy ze względu na możliwość polepszenia stosunków wodnych.

Wadami elektrowni wodnych są:

 • Ograniczone możliwości lokalizacji
 • Konieczność uzyskania wielu zezwoleń
 • Bardzo wysoki początkowy koszt inwestycji
 • Urządzenia o małej mocy są w Polsce trudno dostępne

Z uwagi na drogie rozwiązania pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych i niemożliwość zastosowania niektórych w każdym miejscu, dobrze jest pomyśleć o zastawach hybrydowych, czyli połączeniu kilka możliwości w jedną, dzięki czemu dopływ energii do domu będzie nieprzerwany. Będzie to zestaw droższy, ale i tak po latach zwracany.

 

Grafika pochodzi z bloga - saferenvironment.wordpress.com