informacje i publikacje z kategorii - odpady, ochrona środowiska, ekologia|Wednesday, December 12, 2018
Znajdujesz się tutaj: Home » Niezgodności i oszustwa » 20 lat zanieczyszczania portu w Szczecinie.

20 lat zanieczyszczania portu w Szczecinie. 

z12446978Q,Polwysep-Katowicki-i-rejon-Basenu-Portowego-szczecinskiego

Szczeciński port pełen niebezpiecznych odpadów

Jeden ze szczecińskich portów od przeszło 20 lat był systematycznie zanieczyszczany niebezpiecznymi odpadami przez firmę Metalexport. Groźne śmieci zawierające cynk były składowane latami na Nadbrzeżu Katowickim i do niedawna nikogo nie interesowały. Bomba ekologiczna przez 22 lata groziła wielkimi szkodami dla środowiska naturalnego, a co za tym idzie również okolicznych mieszkańców. Zanieczyszczanie portu spowodowało ogromne koszta.

W 2010 roku wniesione zostało postępowanie sądowe przez Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście przeciwko następcy prawnemu firmy Metalexport. W konsekwencji sąd wyraził zgodę na oczyszczenie terenu z groźnych odpadów oraz ich utylizację w odpowiednim zakładzie, który został wybrany w ramach zorganizowanego przetargu.

Kosztowny proces utylizacji będzie kosztował ponad pół miliona

Unieszkodliwianiem pozostawionych na nadbrzeżu siedmiu ton śmieci zajmuje się od czerwca bieżącego roku firma Bolesław Recykling. Cały skomplikowany proces utylizacji będzie kosztował ZMPSiŚ około dwa i pół miliona złotych. Inwestycja się opłaca, gdyż po jej zakończeniu będzie można swobodnie dysponować portem zgodnie z jego statutem. Prezes ZMPSiŚ poinformował, że oczyszczanie portu to dopiero pierwszy krok, a kolejną inwestycją będzie rozbudowa infrastruktury portowej. Wygląda na to, że na polskim wybrzeżu będziemy mieli kolejne miejsce przeładunków.

Duży potencjał Nadbrzeża Katowickiego możemy dostrzec odnosząc się do portu w Świnoujściu i Szczecinie, w których w trakcie jednego roku przeładowuje się ponad 21 milionów ton towarów głównie rolno-spożywczych. Kolejny czynny port to szansa na dalszy rozwój gospodarki regionu i kolejne miejsca pracy.

Grafika pochodzi z serwisu http://szczecin.gazeta.pl